Wnioski patentowe

Zespół Naukowców Naszej Uczelni opracował i zgłosił dwa wnioski patentowe dotyczące działania preparatów roślinnych na procesy gojenia się ran:

Pierwszy opracowany przez Nas wynalazek dotyczy preparatu zawierającego ekstrakt roślinny zawierający alkohole alifatyczne, aromatyczne, kumaryny, olejki eteryczne, flawonoidy, flawony, glikozydy fenolowe i wiele innych związków, które wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Preparat w postaci maści i hydrożelu przebadano na szczurach rasy Wistar, u których wcześniej wytworzono rany oparzeniowe skóry.

Z przeprowadzonych na szczurach testów wynika, że ekstrakt roślinny zawarty w preparatach przyspiesza proces gojenia ran. U szczurów z grupy badanej już w 9. dobie zaobserwowano podobne rezultaty jak w 11. dobie u szczurów z grup kontrolnej i z grupy z chlorheksydyna (substancja o silnym działaniu bakteriostatycznym i bakteriobójczym).

Drugi wynalazek opisuje płynną kompozycję do leczenia owrzodzeń jamy ustnej, a także różnych innych uszkodzeń błon śluzowych. Do badań zostały użyte samce szczurów rasy Wistar, które podzielono na 3 grupy – Kontrola, Kontrola pozytywna – preparat powszechnie stosowany o działaniu znieczulającym, p/zapalnym, p/bakteryjnym i odkażającym, 20% etanolowy ekstrakt rośliny.

Owrzodzenia jamy ustnej indukowano pojedynczym podaniem 10% roztworu kwasu octowego na wewnętrzną stronę policzka w narkozie eterowej. Wyniki badań sugerują, że opracowany roślinny ekstrakt etanolowy przyspiesza proces gojenia się owrzodzeń indukowanych jednorazowym podaniem kwasu octowego w jamie ustnej u szczurów i wykazuje aktywność przeciwzapalną. Nie stwierdzono istotnych różnic w przebiegu procesu gojenia pomiędzy zastosowanym ekstraktem i kontrolą pozytywną.
Oba wynalazki cieszą się zainteresowaniem wielu firm farmaceutycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Mamy nadzieję, że już niedługo pojawią się na naszym rynku farmaceutycznym i każdy z Państwa będzie mógł kupić je w aptece.
Bardzo cieszymy się z osiągnięć Naszych pracowników, życząc im i Władzom Uczelni dalszych sukcesów i kolejnych tak potrzebnych wynalazków.