2,154 mln zł na utworzenie nowoczesnego centrum symulacji otrzymała dziś Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku. Stosowną umowę w ministerstwie podpisał dziś prof. Lech Chyczewski, Rektor Uczelni.


WSMED kształci na pięciu kierunkach: pielęgniarstwie, ratownictwie medycznym, kosmetologii, fizjoterapii oraz biotechnologii. Centrum symulacji będzie służyć pielęgniarkom. Znajdą się tam wysokiej klasy symulatory pacjentów – dorosłego, dziecka oraz niemowlęcia, łóżka intensywnej terapii, inkubatory, trenażery. Z pieniędzy tych utworzona zostanie także sala egzaminacyjna OSCE.

 
- W dzisiejszych czasach centrum symulacji to obowiązkowy element dydaktyczny. Dzięki niemu w bezpiecznych i bezstresowych warunkach studenci będą mogli uczyć się technik medycznych. Prawdziwy pacjent nie zawsze zgodzi się na to, by ktoś dopiero za piątym razem dobrze pobrał mu krew, a i sam student może wtedy łatwo się zrazić do zawodu. Fantom pacjenta wytrzyma wszystko i można na nim ćwiczyć do woli – mówi prof. Lech Chyczewski, Rektor WSMED.
Jak dodaje Rektor Chyczewski dzięki opanowaniu techniki, w sytuacji stresowej przeszkolony student zadziała automatycznie i sam zabieg powinien wykonać prawidłowo. Centrum ma zostać otwarte w październiku 2018 roku.


- Już w styczniu rozpoczną się prace remontowo-budowlane – mówi Mikołaj Tomulewicz, Kanclerz i założyciel szkoły. – Przebudowane i przystosowane do potrzeb centrum symulacji będzie całe drugie piętro. Remont potrwa około 3-4 miesięcy. Równocześnie rozpoczną się procedury przetargowe na zakup sprzętu. Kolejnym etapem będzie szkolenie personelu.


Pieniądze na utworzenie centrum symulacji WSMED otrzymały w konkursie ministerialnym w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. O dofinansowanie mogły starać się uczelnie kształcące w trybie stacjonarnym na kierunkach pielęgniarskich i/lub położniczych na poziomie studiów pierwszego stopnia, kształcących na tych kierunkach co najmniej od roku akademickiego 2013/2014.
W Wyższej Szkole Medycznej obecnie na kierunku pielęgniarstwa – na studiach licencjackich i magisterskich kształci się w sumie 313 osób.

Galeria

um 1
um 2
um 3
um 4
um 5
um 6