Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku została zatwierdzona jako stały członek Rady Międzynarodowego Aliansu Medycyny Tropikalnej (BRTMA) (Haikou, ChRL)

Na wniosek Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie zapobiegania chorobom układu oddechowego i chorobom tropikalnym, a także w ramach strategii rozszerzenia współpracy w dziedzinie medycyny między krajami i regionami, zgodnie z koncepcją „Jeden pas i jedna droga”, Uniwersytet Medyczny w Hainan (ChRL) zainicjował utworzenie międzynarodowego konsorcjum uczelni (BRTMA). Koncepcja „Belt and Road” ma za zadanie zacieśnianie kulturowej i naukowej wymiany oraz więzi między różnymi krajami, a także do promowania zrównoważonego rozwoju krajów uczestniczących.

Nasza uczelnia na Drugim Forum Medycyny Tropikalnej BRTMA, który odbył się w dniach 11-13 października 2019 r. w mieście Boao (prowincja Hainan), została powołana na stałego członka Rady BRTMA. WSMed na Forum reprezentował prof. A. Szpakow.

Podczas spotkań i negocjacji na II Forum BRTMA wyrażono przekonanie, że międzynarodowa współpraca naukowa w ramach Aliansu przyniesie wymierne rezultaty w najbliższej przyszłości w postaci grantów na wspólne badania naukowe, organizację konferencji i wymiany naukowców.